Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Równać Szanse

Równać szanse - zdobywamy szczyty, pokonujemy góry

https://rownacszanse.pl/

https://rownacszanse.pl/idea-programu

Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.

Program „Równać Szanse” skierowany jest do młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. Chcemy, by na tym terenie za sprawą ciekawych projektów, młodzi mogli sprawdzić, w czym mają szansę być skuteczni i doceniani przez innych. Tu gdzie mieszkają lub tam gdzie się kiedyś być może przeprowadzą – wszędzie, gdziekolwiek będą chcieli żyć. Tylko w ten sposób mogą stać się ludźmi samodzielnymi i niezależnymi, którzy całkowicie świadomie wyznaczają sobie przemyślane cele. Najpierw te dotyczące edukacji, a później – dorosłości.

Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty, które nawiązują. Wszechstronne umiejętności społeczne to bowiem cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego w jak najbardziej pozytywnym sensie.

W programie „Równać Szanse” nie chodzi nam o to, by młodzież z małych miejscowości przygotować do życia w mieście, bo nie miasto jest tu szczególną wartością, lecz niezależność w świadomym, opartym na rzetelnej wiedzy, wyborze, którego dokonuje młody człowiek. Bo już wie, że tak samo pewnie jak w swojej okolicy, mógłby czuć się gdziekolwiek i z kimkolwiek. Bo już wie, że również w swojej okolicy mógłby robić coś nowego, niezwykłego, ważnego.

Wiemy dobrze, że do każdego z nas należy ostateczna decyzja czy wykorzystamy szansę w życiu. Niemniej jednak, o ile w bardzo dużych społecznościach, w których aż roi się od nowych kontaktów, sytuacji, ról i relacji, młody człowiek całą paletę szans do wyboru ma często podaną jak na talerzu, o tyle w małych miejscowościach warto tworzyć mu ciekawe okazje do „sprawdzenia się” w tym, czego dotąd nie odnalazł, nie wybrał, nie doświadczył. O to chodzi w „Równaniu Szans”.

Podsumowanie projektu

Podsumowanie projektu

Orlica, Jagodna, Waligóra, Szczeliniec Wielki

Orlica, Jagodna, Waligóra, Szczeliniec Wielki

Łysica, Mogielica, Lubomir

Łysica, Mogielica, Lubomir

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Ankieta

Czy uważasz, że utworzenie "Escape Room - Hrabia Plater i tajemnica gabinetu" to ciekawy projekt?

Wyniki